Nyaki gerinc MR vizsgálat során fontos, hogy a páciens ékszereit, piercingjeit, kivehető műfogsorát, hallókészülékét és minden egyéb fém eszközét eltávolítsa. Nem eltávolítható, de MR kompatibilis eszközök esetében (migrén piercing, fogszabályozó, foghíd, fogkorona, amalgám tömés, beépített műfogsor) a vizsgálat elvégezhető, azonban az általuk okozott műtermék a készített felvételek megítélhetőségét ronthatják. Nő páciensek esetében szükséges a melltartó eltávolítása amennyiben fémes merevítő található benne, vagy kapocs a hátulján. Fontos, hogy a nadrág zsebeiben nem maradhat fémpénz, telefon, bankkártya és egyéb mágnesezhető tárgy.
Nyaki gerinc MR vizsgálat során a páciens hanyatt fekszik a vizsgáló asztalra, kezébe helyezik a „pánik gombot”, mely egyszeri összenyomásával jelezheti a radiográfusok felé, ha bármi problémája adódik a vizsgálat során. Ebben az esetben a radiográfusok megszakítják a mérést. A vizsgálat hangos, kattogó zajokkal jár, így a páciensek fülvédőt kapnak a zajok lecsökkentése érdekében. A vizsgálathoz a páciensek feje fölé úgynevezett koponya tekercset helyeznek a radiográfusok amelyen egy tükör található. Ezt úgy állítják be a kollégák személyre szabottan, hogy a páciens, ha beletekint a tükörbe, kilát a gépből, ezáltal a bezártság érzés jelentősen csökken, valamint így akár kísérőjét, hozzátartozóját is láthatja a vizsgálat alatt. A kényelmesebb fekvés érdekében a térdei alá párnát helyeznek a radiográfusok, amennyiben igényli. A rutin natív nyaki gerinc MR vizsgálat kb 17 percet vesz igénybe, kontrasztanyag adásával kb 30 percet.
Abban az esetben, ha kontrasztanyagos MR vizsgálatra érkezik és előtte kontrasztanyagos CT vizsgálata volt, a két vizsgálat között minimum 1-2 hét kivárása szükséges! Ha Ön szoptat, és kontrasztanyagos MR vizsgálatra érkezik, a vizsgálat előtt érdemes lefejnie a tejet, mivel a kontrasztanyag beadása után 48 óráig nem szabad szoptatni.